COCKTAILSKÅLAR, 6 st, porslin, Piero Fornasetti, Milano Italien 1900-talets andra hälft.
Guldfolierad kant på insida och vid fot. Dekor av etiketter med rosettband och inskriptioner av bl.a. "peanuts", "olives". Diameter 8, höjd 5 cm.
Vågig guldkant. Bruksslitage.