VASER, 2st, glas, bland annat Edvin Öhrström, Orrefors.
Vas Öhrström med två kvinnofigurer, höjd 20, bredd 14cm, signerad "Orrefors Öhrström 1761.A.v.S.R". Hexagonal vas med figur, troligen Elis Bergh, Kosta, höjd 22,5cm, signerad "Kosta BW 1.95".
Bruksslitage. Repor.