Bland annat fanerat med valnöt. Skuren och svarvad dekor med flankerande kolonnetter. Uppsvängt krön med dekor av kvinnohuvud. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Höjd ca 125 cm inkl krön. Lod och pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, skador, lagning. Bortfall och spricka i glas. Ej funktionstestad.