Bemålat trä. Genombruten rygg med bågformade spjälor. Svängda, kopplade ben. Klädd sits.
Slitage. Färgbortfall. Några skador. Renoverade och kompletterade. Märken efter skadedjur. Två stolar utan klädsel.