Sentida brunbetsat träfodral med glasade sidor och dörr, uppsvängt krön med dekor av mässingsornament. Mässingsurtavla med ornament och romerska siffror. Pendel finns. Höjd 44,5 cm. Nyckel finns.
Slitage, sprickor och smärre skador och lagningar, ett ornament på kortsida saknas, krönande handtag saknas. En lös förgylld listdetalj medföljer. Ej ursprungligt fodral. Ej funktionstestad.