Fanerat i mahogny med beslag och dekorelement i gulmetall. Två skåp med bakomliggande hyllinredning samt fyra lådor. Nedåt avsmalnande ben. Längd 95, bredd 43, höjd 131 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Mindre skador, fläckar och anlöpningar. Sprickor. Nyckel fungerar ej till lådor.