BOK, "Stad och Land", nr 7/75, Ivar Lo-Johansson, Sven Erixson, tryckt 1945.
"En statarnovell av Ivar Lo-Johansson med träsnitt av Sven Erixson". Träsnitten signerade Sven Erixson.
Slitage. Tejpad lös pärm, gulnade blad, veck. Ej fullständigt genomgången.