Originalmålning i svart bottenfärg och med rester av färg och dekor på insida av lock. Bredd 107,5, djup 64, höjd 53 cm.
Senare inredning. Saknas delar av inredning. Slitageskador. Lås saknas. Delvis lösa delar. Rostangrepp.