Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Nedfällbar lucka med bakomliggande barinredning samt spegelglas. 2 lådor under lucka. Sidor med dörrar och bakomliggande hyllplan. Bredd 137. Djup 48. Höjd 100 cm.
Slitage. Repor och märken. Draghandtag till lucka löst.