Mahogny. Dörr med infällt fasettslipat ovalt spegelglas. Bakom dörr med inredning av klädstång och krokar. En låda under dörr. Beslag av mässing. Bredd 122. Djup 48. Höjd 201 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Sprickor i dörr. Avslag på krön. En list på låda saknas. Gavlar med skruvhål.