BOK, "Tekniker inom bildkonsten", Per Bjurström, numrerad 150/200, 1956, 5 grafiska blad bla Olle Baertling.
Boken innehåller 5 signerade grafiska originalblad. Olle Baertling, "Komposition", serigrafi, signerad, sid 77. Karl Axel Pehrson, "Italiensk fantasi", färglitografi, signerad, sid 73. Randi Fischer, linoleumsnitt, signerat, sid 49. Torsten Billman, träsnitt, signerat i trycket, sid 51. Karin Persson, Exlibris, trägravyr, signerad, sid 53. Boken utgiven av Svenska Tryckeriaktiebolaget, Stockholm, 1956. Bokens mått 30,5 x 25 cm.
Band med slitage. Blad med märken. Lätt gulnade kanter. Kassett saknas. Gåvopåskrift.