ESAIAS THOREN, olja på pannå, signerad, daterad à tergo 1960
"Vårklippta buskar". 53 x 64 cm.
Sedvanligt ytslitage, repor, smärre fläckar.
Mjällby Konstgård
Avbildad i boken "Halmstadgruppen" med bildnummer 143