Mahogny, tre lådor, mässingsklädda lister, mässingsskodda fötter, snedställda sidor med bronserade kannelyrer, stenskiva, troligen 1800-talets slut. Längd 87 djup 46 höjd 86cm. Nyckel finns.
Lagningar och kompletteringar. Lådor glipar. Fanerskador. Skador på mässingslist. Skiva med repor.