"Le célebrè Vostok premier vaisseau cosmique habité", rikt illustrerad i färg och svartvitt med kosmonautens autograf i rött bläck under en bild. Bladstorlek 13 x 19 cm.
Slitage, veck, smärre fläckar.
Enligt medföljande historik signerad direkt av Gagarin vid presskonferens 1962.