KLAFFBORD, gustavianskt, 1700-talets senare hälft, Sverige.
Mahognyfanérat. Kannelerade nedåt avsmalnande ben med mässingsskodda fötter, samt dekor och beslag i mässing. Längd 90, bredd 50 (+ 44), höjd 71 cm.
Maskstunget. Sprickor. Repor. Träavfall. Fläckar. Bit av dekor saknas. Nyckel saknas.