Delvis vitglaserad byst, föreställande Caesar. Höjd 88 cm. Vitglaserad piedestal med dekor av bandrosett och växter. Höjd 89 cm.
Bruksslitage. Krackelyrer. Nagg och mindre glasyrbortfall.