UNDERDEL till CHIFFONJÉ, sengustaviansk, 1700-tal.
Rak form, snedställda hörn, två låsbara lådor. Nedåt avsmalnande och kannelerade ben. Bärhandtag på respektive kortsida. Längd ca 140 cm, bredd ca 51 cm, höjd ca 69 cm. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor, lagningar. Delvis utbytta beslag samt lås. Insektsangripna detaljer vid front.