Fanerad med mahogny. Med mässingsbeslag. På fyra avsmalnande ben. Klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Låda i sarg. Längd 74,5 cm, bredd 38 cm, höjd ca 98 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Smärre skador och lagningar. Löst lås till klaff medföljer. Märken efter skadedjur. Ostabilt.