Fanerat med björkrot. Rak form, på kopplade ben. Lådfack under uppfällbar skiva, mittdel med indrag för knän. Beslag av mässing. Längd 122, bredd 61, höjd 111 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat. Mindre skador, lagningar, fanersläpp och sprickbildning. Ställvis blekt. En fungerande nyckel, en nyckel defekt och fungerar ej.