Spjälad rygg. Armlän med volutavslut. Skuren dekor av hörnrosetter. Ben med överkrakning samt kannelerade.
Omfattande skador. Lösa delar. Ställvis slitage. Färgbortfall. Senare förstärkningar och lagningar.