TAKLAMPA, porslin, Carl-Harry Stålhane, Rörstrand 1950-tal.
Vit med geometrisk reliefdekor. Höjd 40,3 cm exkl. montering.
Möjligen 2.a sortering ej signerad. Små prickar i glasyren från tillverkningen.
Modellen formgiven 1954-55 och presenterad på H55.