Bemålat trä. Ryggbricka med spjälknippe. Skuren dekor. Kopplade ben. Stoppad och klädd sits. Signerad OES, Olof Ericsson, verksam i Lindome, Strekered, född 1754, död 1808.
Bruksslitage. Skav. Sprickor. Märken efter skadedjur. Renoverad och kompletterad.