Mässing. Skaft med stiliserad växtdekor på rund kannellerad bas. Höjd inklusive sockel 42 cm. Monogramsignerad, märkt 6224 Made in Sweden. Originalskärm medföljer.
Smärre bruksslitage, ej funktionstestad.