BOKSKÅP / VITRINSKÅP, senempire, omkring 1800-talets mitt
Fanerat i björk. Dörrpar och sidor i glas, överdel med bakomliggande hyllplan, underdel med 3 lådor i front. Genombrutet krön med växtornamentik. Längd 120, bredd 52, höjd 232 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Smärre fanermärken. Blekt