Svartmålat och bronserat. Urtavla märkt Malmö. Rak form. Pendel finns. 1 lod finns. Höjd ca 220 cm. Nyckel finns.
Senare målning. Bruksslitage. Repor och märken. Färgbortfall. Ej funktionstestad.