Tvådelat. Underdel med kopplade kannelerade ben. Centralt placerat urna. Överdel med parställda skåpluckor. Sidor i glas. Bakomliggande hyllplan i glas. Längd 68 cm. Djup 34 cm. Höjd 162 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor.