HERRBYRÅ, nyrenässans, sent 1800-tal.
Lådor med rotfanér. Skuren dekor av bl.a. akantusblas. 6 lådor. Längd 85, bredd 55, höjd 134 cm.
Lagningar. Repor. Slitage. Nyckel saknas.