Fanerat med mahogny. Uppsats med inredning. Tre lådor i sarg. Längd 138. Bredd 73. Höjd 132 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken, fanerskador samt delar av listverk saknas. En fothylsa saknas.