Terrakottafärgad botten med polykromt drakmönster, stiliserade fåglar och blommor. Daterad 1338-1339AH/1919-1920AD. Blå huvudbård med blommönster.
Ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, skador, lagningar.