Ek, svärtade detaljer. Skuren dekor. På 5 kulfötter. Överdel med skåpsdörrar, bakomliggande hyllplan. Nederdel med fyra lådor, skåpsdörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 172, djup 71, höjd 226cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Sprickor. Kompletterat, bland annat senare underrede. Förstärkt. Bytta lås, ett gammalt lås medföljer. Sprickor. Skador. Färgbortfall.