Mahognyfanér, intarsiadekor. Mönstrad klädsel. Skuren dekor. Längd 124 cm.
Bruksslitage, fläckar, repor. Små hål. Bitar av intarsiadekoren saknas. Delvis lösa kantband. Skada på klädsel undertill.