Valnötsfanerat fodral. Uppsvängd huv, svängt fodral med klot-o-klofot. Målad urtavla. Höjd 220 cm.
Fodralet med skador, slitage, sprickor, fanérbortfall. Vingligt. Huven med senare topp. Pendel, vev och ett par lod medföljer. Urtavlan med färgbortfall. Funktion ej kontrollerad. Nyckel saknas.