Välvd med 8 figurala mässingmedaljonger, fyra knoppar med centrerad solsymbol, armfäste á tergo. Diameter ca 70cm.
Slitage, anlöpningar, mindre bucklor och ytskador.
Rockelstad slott. Möjligen gåva från Sven Hedin, som reste mycket österut, god vän med säljarens farfar greven och upptäcksresanden Erik von Rosen. I hemmet fanns flera gåvor från Sven Hedin.