KONSOLBORD, gustaviansk stil, omkring 1900.
Rak form. Spiralvridna ben med överkragning, kopplade på platta. Stenskiva. Bredd 96,5, djup 48, höjd 76cm.
Bruksslitage. Fläckar. Repor.