SYDNEY GIBSON, gips, skulptur. Ej signerad.
Figurgrupp bestående av kvinnna, man och barn. Höjd 23 cm.
Ytslitage. Ytsmuts.
Sidney Gibson (1877-1959) Idag främst känd som bildhuggare och möbelarkitekt, i synnerhet för sina möbler till Stockholms Stadshus, klismosstolarna i Prinsens Galleri. I början av sin yrkesbana ritade Gibson silver. Föremål av hans hand är mycket ovanliga på marknaden.