Fanerat med mahogny. Dekor av intarsia. Uppsvängt krön. Överdel med glasade dörrar med bakomliggande hyllplan. Underdel med dörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 151. Djup 34. Höjd 207 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Fanerskador. Avslag. Underdel med senare delar i bakstycker. Några sprickor. Några defekta gångjärn.