BYRÅ, sengustaviansk, omkring 1800.
Fanerad med mahogny. 3 lådor. Mässingslister och beslag. Stenskiva. Snedställda hörn. Bredd 101, djup 49, höjd 84cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Senare skiva, lagad. Maskstungen undertill. Fanerskador. Repor. Märken. Skador.