"HYDROLOGIA ELLER WATTURIKET, indelt och beskrifvit, jämte anledning til Vattuprofvers anställande."
Pappomslag, troligen senare. Försättsblad i svart och rött. 1 utvikbar graverad plansch.
Slitage. Nött. Skador på ryggen. Fläckar. Anteckningar.