Boett av Erik Norman, mästarstämpel EN, Norrköping, 1781. Urverk märkt Adolph Fred: Bjurman Norrköping, vit emaljurtavla med svarta arabiska siffror märkt A:F: Bjurman Norrköping. Diameter 62 mm.
Lösa visare samt glas. Urtavla med skaor och sprickor. Slitage, repor och bucklor. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.