KARMSTOL, Rokoko, Stockholmsarbete, sent 1700-tal,
Balusterformad ryggbricka med genombruten dekor. Krönt av Rocaille. Lös stoppad sits. Snidad dekor av akantusblad samt fjällningar.
Kompletterad, höjning av benen. Slitage, sprickor. Rökdoft.