Bemålat trä och plåt. Uppsvängt genombrutet krön. Höjd ca 70 cm.
Skador, lagningar, färgbortfall, kompletteringar, lösa delar, delvis senare målning, funktion ej kontrollerad. Ett lod medföljer. Nycklar saknas.