OLOF AHLBERG, skulptur, patinerad gips, signerad.
"Tvagning". Hustrun Anna Ahlberg som modell. Grönpatinerad. Höjd 58.
Slitage. Visst färgbortfall och fläckar. Spricka på sockel.
Olof Ahlberg "En vängåva på 50-årsdagen", Nordiska Museet, Stockholm, 1926, s 10-11, plansch 2.
En bronsversion utställd på Salon Nationale des BEaux Arts, Paris, 1909.