Fanérad i valnöt och valnötsrot. Tre lådor. Beslag i gulmetall. Bredd 92, djup 53, höjd 85 cm.
Bruksslitage, sprickor, fanérskador, repor samt märken. Ställvis blekt. Renoverad samt kompletterad. Nyckel saknas.