SÅSSKÅL, silver, Anders Lundqvist, Stockholm 1826. Vikt ca 338 gram.

Rund form. På 3 tassfötter. Delvis godronnerad. Invändigt förgylld. Svängd trähänkel. Höjd 10. Diameter 12 cm.

Något lös hänkel med slitage. Några repor.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Hamilton, Stockholm.

Lähtöhinta
4 000 SEK