Rund urtavla märkta Made in W Germany. Krön i form av parställda får. Under urtavla dekor av skuret bockhuvud. Höjd 52 cm.
Slitage och smärre repor. Bakstycke saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.