Ovala skålar. Svarvade skaft. Nicolaus Justelius, Eksjö 1785, längd 37 cm. Mathias Norling, Jönköping 1835, längd 39 cm.
Bruksslitage. Skeva skålar. Repor och märken. Bucklor. En med nagg.