Tina
490827

SOPPSLEVAR, 2 st, tenn, 1800-talets första hälft.

Ovala skålar. Svarvade skaft. Nicolaus Justelius, Eksjö 1785, längd 37 cm. Mathias Norling, Jönköping 1835, längd 39 cm.

Bruksslitage. Skeva skålar. Repor och märken. Bucklor. En med nagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK