Förgylld och bronserad. Rund urtavla, krönande lyra och facklor. Flankerande delfiner. Höjd 82 cm.
Slitage, förgyllningsbortfall, bättringar med guldfärg. Övre delarna av lyrans strängar avbrutna. Funktion ej kontrollerad. Nyckel saknas.