Mässingurtavla med dekor i relief. Rakt fodral i brunbetsad trä. Höjd ca 227 cm. Två lod och pendel finns. Nyckel finns.
Senare fodral. Slitage. Repor. Märken. Sprickor. Ej funktionstestad.