LÅDSPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.
Fanerad i mahogny. Rak form med ställbar spegel, intarsiadekor. Utdragslådor. Längd ca 52, djup ca 20, höjd ca 51 cm.
Slitage, repor samt märken. Fanérskador. Mindre anlupet spegelglas. Mindre renovering (bland annat senare baksida).